fa انواع رقص های گرجیhy انواع رقص های گرجیaz انواع رقص های گرجیen انواع رقص های گرجیka انواع رقص های گرجیru انواع رقص های گرجیtr انواع رقص های گرجی

ایجاد حساب کاربری

Fields marked with an asterisk (*) are required.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *

همه چیز درباره گرجستان

انواع رقص های گرجی

rating_star_blank انواع رقص های گرجیrating_star_blank انواع رقص های گرجیrating_star_blank انواع رقص های گرجیrating_star_blank انواع رقص های گرجیrating_star_blank انواع رقص های گرجی
 

انواع رقص های گرجی

رقص گرجی یکی از رقص‌های سنتی منطقهٔ قفقاز محسوب می‌شود از سری رقص‌های فولکلوریک مردم گرجی است که از نسلی به نسل بعدی منتقل و در این پروسه توسعه و شکل گرفته‌است.

رقص گرجی

 

رقص کارتولی(به گرجیქართული) از جمله رقص‌های فولکلوریک اهالی گرجستان است.

این رقص یکی از رقص‌های اصلی گرجی و در ذهن بیننده یادآور مراسم عروسی است. این رقص نه بر پایه حالت‌های رقص بنا شده‌است بلکه نشان دهنده قاعده رابطه زن و مرد می‌باشد.

رقص کارتولی از پنج قسمت تشکیل شده‌است:

  • ابتدا درخواست همراهی مرد از زن
  • رقص با هم
  • رقص انفرادی مرد
  • رقص انفرادی زن
  • در پایان حرکت‌های با هم زن و مرد.

رقص بیانگر دلیری، جوانمردی، تعارف بین مرد و زن گرجی است.این رقص تشکیل شده‌است از در هم آمیختن لطافت و فریبندگی زن و وقار و عشق یک مرد. چشمان مرد در همه حال بر روی شریک رقص زن بعنوان یگانه موجود برای وی متمرکز شده‌است. مرد رفتار بسیار محترمانه‌ای را نسبت به زن نشان می‌دهد. و این رفتار با ثابت ماندن بالا تنه مرد نسبت به زن و حرکات ریز و نامحسوس پاها بیان شده‌است. همچنین در همه حال اندام بالایی مرد بدون حرکت است.در مقابل چشمان زن همیشه رو به پایین است.

اجرای رقص کارتولی بیشترین مهارت را با تمرین‌های بسیار زیاد می‌طلبد. بدلیل سختی اجرای این رقص فقط تعداد انگشت شماری از زوج‌ها می‌توانند بخوبی آنرا اجرا کنند از این جمله‌اند دوئت‌های افسانه‌ای نینو رمی‌شویلی - ایلیکو سوخیشویلی و ایامزه دلابریدزهپریدون سولابریدزه.

یکی از قوانین مهم این رقص این است که مرد به هیچ وجه نباید با شریک رقص زن خود، حتی با لباس تماس داشته باشد.

 

رقص جیرانی (به گرجیჯეირანი) از جمله رقص‌های فولکلوریک اهالی گرجستان است.

جیرانی رقصی است که بر اساس اپیزودهای شکار گوزن جادویی ساخته شده است.

 

رقص خورومی (به گرجیხორუმი) (تلفظ: khorumi) از جمله رقص‌های جنگی اهالی گرجستان است.

خاستگاه این رقص از ناحیهٔ آجارا واقع در قسمت جنوب غربی گرجستان می‌باشد. در ابتدا این رقص با تعداد کمی از مردان اجرا می‌شد. گر چه امروزه تعداد آنها افزایش یافته و با سی تا چهل نفر اجرا می‌شود. با وجود تغییر در تعداد، نوع و نحوه اجرای آن تغییر نکرده‌است. این رقص زندگی اردوگاه جنگی را به تصویر می‌کشد. پیش درآمد رقص با تصویر کشیدن اردوگاه دشمن و جستجوی مردان گرجی برای اردو زندن می‌باشد. سپس فراخواندن دیگر افراد به میدان جنگ است. خروج مردان جنگی از صحنه کاملاً نفس گیر است. نیرو و توانایی آن ساده‌است ولی حرکات مشخص و دقت در یک خط قرار گرفتن شما را متحر می‌سازد. این رقص در درون خود موضوع‌های مختلفی چون جستجو، جنگ و جشن پیروزی را در جنگجویان گرجی در هم می‌آمیزد.

رقص خورومی از چهار بخش تشکیل شده‌است:

  • تعداد کمی از مردان که در حال تحقیق و جستجو برای پیدا کردن اردوگاهی مناسب هستند.
  • به تصویر کشیدن اردوگاه دشمن
  • فراخوان به اردوگاه و آماده شدن
  • جنگ و پیروزی مردان گرجی.

 

رقص آچارولی(به گرجیქართული) از جمله رقص‌های فولکلوریک اهالی منطقهٔ آچارا در گرجستان است.

خاستگاه این رقص از ناحیه آچارا واقع در قسمت جنوب غربی گرجستان می‌باشد. این رقص با رنگ لباس متنوع و خلق و خوی بازیگوشانه مردان و زنان رقاص متمایز می‌شود. دلپذیری نرمی و بازیگوشی و حرکت تند و سریع مردان وزنان مشخصه این رقص است. برخلاف رقص کارتولی، ارتباط میان زن و مرد در این رقص کاملاً غیر رسمی و با نشاط است.

رقص آچارولی در مراسم‌ها وجشن‌ها با حضور زنان و مردان اجرا میشده‌است. گانداگانا نیز رقص دوتایی شاداب و سریعی همراه با رقص آچارولی است.

 

رقص پارستا (به گرجیფარცა) (تلفظ:partsa) از جمله رقص‌های فولکلوریک اهالی گرجستان است.

خاستگاه این رقص در ناحیه گوریا است. ویژگی آن گامهای تند و ریتم سریع، خلق و خوی بزمی و تنوع رنگ است. پارتسا گروهی از رقص‌ها می‌باشد که تصویر لحظه‌ای از تاریخ و روحیهٔ گرجی‌ها را نشان می‌دهد.

رقص پارتسا یکی از رقص‌های قدیمی است که در بزم‌های روستایی بسیار اجرا می‌شده‌است.

 

رقص قازبگوری (به گرجیყაზბეგური) (تلفظ: ghazbeguri) از جمله رقص‌های فولکلوریک اهالی گرجستان است. نام قازبگوری مربوط به کوهستانهای شمالی گرجستان است. این رقص فقط توسط مردان اجرا می‌شود و نشانگر استقامت و تحمل مردان کوهستان است.

 

رقص خنجلوری (به گرجیხანჯლური) از جمله رقص‌های فولکلوریک اهالی گرجستان است.

از آنجایی که بسیاری از رقص‌های گرجی بر پایه رقابت نهاده شده ، رقص خنجلوری نیز یکی از این رقص‌ها است.

در این رقص چوپان‌ها، چوخه‌های قرمز (لباس مردانه محلی) پوشیده با استفاده از خنجر، در اجرای حرکات خود رقابت می‌کنند. چوپان‌ها یکی پس از دیگری توانایی‌های خود را به نمایش می‌گذارند. این رقص به دلیل استفاده همزمان از خنجر و حرکات تند و سریع به مهارت بالایی نیاز دارد

 

رقص خوسورولی (به گرجیხევსურული) از جمله رقص‌های فولکلوریک اهالی منطقهٔ خوسورتی در گرجستان است.

رقص با یک جفت رقصنده شروع می شود. بصورت غیره منتظره مردی جوان نمایان می‌شود که از زن تقاضای رقص می کند. برخوردی میان دو مرد صورت گرفته و سریعا به جنگی میان آنها و دیگر یارانشان شروع می شود. این رودرویی با انداختن دستمال سر یک زن میان دو مرد تمام می شود. بصورت سنتی وقتی یک زن دستمال سر خود را میان نزاع دو مرد می اندازد اختلاف و مشاجره پایان خواهد یافت. اگرچه با خارج شدن زن از صحنه دوباره نزاع از سر می گیرد. مردان از دو گروه مقابل با خنجر و سپرهای خود با هم می جنگند. در بعضی مراسم هر مرد با سه تن دیگر می جنگند. پایان این رقص باز است یعنی بیننده پایان آن را نخواهد دانست.

 

رقص متیولوری (به گرجیმთიულური) (تلفظ: mtiuluri) از جمله رقص‌های فولکلوریک و کوهستانی اهالی گرجستان است. همانند رقص خوسورولی، رقص متیورولی نیز بر پایه رقابت نهاده شده‌است. اگر چه این رقص اساساً رقابت میان دو گروه از مردان جوان است. گرچه این رقص بیشتر شبیه بزم رقابتی ورزیدگی و هنر است. در ابتدا گروهها در حرکات خود به رقابت می‌پردازند سپس رقص گروهی دختران و بعد از آن رقص‌های انفرادی با حرکات زانوها و پنجه‌های پا است. این رقص یادآور جشن و پایکوبی در کوهستان است.

 

رقص خونگا از جمله رقص‌های فولکلوریک اهالی گرجستان است.

ریشه این رقص در اوستیا، منطقه‌ای در شمال گرجستان است. لباس رقص با آستین‌های بلند، کلاه و سرپوش‌های بلند است. خونگا اغلب در مراسم عروسی اجرا می‌شود. این رقص تشابه زیادی بهرقص سیمدی دارد.

 

رقص سیمد (آسی: симд) از جمله رقصهای فولکلوریک اهالی گرجستان است.

ریشه این رقص در اوستیا، منطقه‌ای در شمال گرجستان است. لباس رقص با آستین‌های بلند، کلاه و سرپوش‌های بلند است. سیمدی رقصی برای مردان و زنان با حرکات ظریف است. زیبایی سیمدی در اجرای صفوف منظم و یکدست، کنتراست رنگهای سیاه و سفید لباس رقص، نرمی حرکت و هارمونی است. این رقص تشابه زیادی به رقص خونگا دارد ولی در عین حال تفاوت جزئی نیز دارد.

 

رقص کینتوری (به گرجیკინტოური) از جمله رقص‌های فولکلوریک اهالی گرجستان است.و یکی از رقص‌های شهری یادآور تفلیس قدیم است.نام این رقص از کینتوس ها تاجرهای خرده پایتفلیس قدیم است. آنها لباسی سیاه رنگ با شلواری گشاد به تن می کردند و اغلب در شهر کالای خود را که مواد غذایی بود را روی سر حمل می کردند. وقتی مشتری کالای خود را انتخاب می کرد، کینتوس‌ها از کمر خود شالی ابریشمی در آورده و با آن توزین می کردند. کینتوس‌ها به حیله گری و شوخ بودن، چابکی و بی تشریفاتی بودن مشهور بودند. این ویژگی‌ها در رقص کینتوری نیز مشهود است.

 

رقص سامایا (به گرجیსამაია) از جمله رقص‌های فولکلوریک اهالی گرجستان است.این رقص توسط سه زن اجرا می‌شود که قدمت آن به دوران پیش از مسیحیت بر می‌گردد (دوران پاگان). گرچه امروزه سامایا نشانگر و نماد ملکه تامار می‌باشد. گرچه پادشاه تامارا در بسیاری از منابع به عنوان ملکه یاد شده‌است. ملکه تامار بعنوان شاه گرجستان یکپارچه در قرن دوازده و سیزده میلادی بعنوان اولین زن سلطنت می‌کرد. نوع لباس این سه زن از نقاشی‌های آبرنگ بجا مانده از پادشاه تامارا برگفته شده ‌است.جیرانی این رقص بر اساس اپیزودهای شکار گوزن جادویی ساخته شده‌است.

 

رقص دولوری(به گرجیდავლური) از جمله رقص‌های فولکلوریک اهالی گرجستان است.

این رقص نیز مانند رقص کینتوری و رقص قاراچوخلی نمایش دهنده رقص شهری می‌باشد ولی برخلاف این دو نشانگر آریستوکراسی شهری است. شاید اجرای این رقص، رقص کارتولی را به شما یادآوری کند، گرچه حرکات در رقص دولوری از پیچیدگی کمتری برای زن و مرد داراست.

 

رقص سوانوری (به گرجیსვანური) (تلفظ: svanuri) از جمله رقص‌های فولکلوریک اهالی منطقهٔ سوانتی در گرجستان است.

منطقه کوهستانی سوانتی دارای زبان محلی و فرهنگ مخصوص به خود است و از دیگر مناطق شرقی گرجستان متمایز می گردد. رقص معمول این منطقه کوهستانی نیز با نمایش قدرت و توان بالا و حرکات پیچیده در پنجه‌های پا است.

 

تمام لحظات تون شاد .

مشاور حقوقی جهت اخذ اقامت ، الهام تقوی 596692000

 

 

 

 

تماس مستقیم به شماره های زیر از ایران رایگان

مشاور حقوقی  598852000-995+

مشاور سرمایه گذاری  555116655-995+

مشاور خرید املاک  596692000-995+

تماس از طریق تلگرام،واتس آپ، ایمو، وایبر امکانپذیر می‌باشد.

جدیدترین اخبار گرجستان

39eee751af30032eeece2f48de2de4ba_XL_64x64 انواع رقص های گرجی

نخست وزیر گرجستان : هیچ گ...

نخست وزیر گرجستان : ما هیچ گونه روابط دیپلماتیک با...

9ecd376e5371efaef9aad9bc9143aed8_XL_64x64 انواع رقص های گرجی

وزیر خارجه گرجستان در مرا...

ایران یکی از اولین کشورهایی است که استقلال گرجستان...

instagram